Gdańsk – historyczna stolica Kaszub
- 17 maja 2024, 17:55
Gduńsk – historicznô stolëca Kaszëb
Wczesnym rankiem 15 maja 2024 roku uczniowie klas IV- VII wraz z nauczycielami w ramach zajęć języka regionalnego – kaszubskiego udali się na wycieczkę do Gdańska. Wędrując śladami literackiego Remusa, dzieci poznawały historyczną stolicę Kaszub.
Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Katedry Oliwskiej. Słynie ona ze wspaniałych rokokowych organów. Składają się one z 7876 piszczałek wykonanych z drewna i z cyny. Udało nam się uczestniczyć w koncercie i usłyszeć różnorodność dźwięków, które piszczałki wydają. W katedrze jest również grobowiec książąt pomorskich (pochowano tu około 65 członków domu książęcego). Wykonano go z czarnego marmuru w formie sarkofagu z łacińskim napisem: „Grobowiec przesławnych książąt pomorskich, fundatorów tej budowli”.
Bazylika Mariacka była następnym punktem naszej wycieczki. To największa w Europie świątynia wybudowana z cegły, pod którą kamień węgielny położono 25 marca 1343 r. Ma ona długość 105,2 m, a szerokość w 66,2 m. Tutaj obejrzeliśmy prezentację zabytkowego zegara astronomicznego, który oprócz godzin (wybijanych przez Adama i Ewę) wskazuje także dni, miesiące, lata, świętych kalendarzowych, fazy Księżyca, pozycje Słońca i Księżyca wśród znaków Zodiaku.
Czekał nas także spacer po zabytkowych uliczkach Starego Miasta. Zobaczyliśmy słynną fontannę Neptuna z 1633 roku, która znajduje się na Długim Targu, Dwór Artusa – dawne miejsce spotkań kupców i patrycjuszy, Ratusz Głównego Miasta z wieżą górującą nad Starówką. Była to niezapomniana podróż w czasie.
Plaża i molo w Brzeźnie były ostatnim punktem na naszej trasie. Przy tak sprzyjającej pogodzie zabawy nad morzem okazały się niezapomnianą atrakcją.
Wzbogaceni wiedzą o miejscach ważnych dla Kaszub, ale też zadowoleni z przepięknej pogody, pozwalającej na plażowanie, wróciliśmy szczęśliwie do Dziemian.