Pamiętamy pod hasłem: „Zapal znicz pamięci”
- 22 października 2024, 21:46
W dniach od 20 do 31 października 2024 członkowie Samorządu Szkolnego i Szkolnego Koła Wolontariatu biorą udział w akcji upamiętniającej poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy i cywilów, których groby znajdują się na terenie Gminy Dziemiany.
Nasi uczniowie wraz z opiekunami odwiedzają groby znajdujące się na terenie Gminy Dziemiany. Nasze cykliczne już działanie wpisuje się również w akcję IPN, który już po raz XVI organizuje akcję medialno-edukacyjną: „Zapal znicz pamięci” – 20 października 2024 r.
Uczniowie mają okazję zapoznać się z ciekawą historią każdego z odwiedzanych miejsc, by uczcić w ten szczególny sposób pamięć ofiar II wojny światowej oraz poległych w obronie naszej niepodległości bohaterów.
W miejscowości Piechowice oddaliśmy hołd pamięci kpt. Alojzemu Bruskiemu, pseudonim „Grab”, dowódcy największego w Borach Tucholskich oddziału Armii Krajowej, który został stracony w roku 1946 w więzieniu we Wronkach na mocy wyroku stalinowskiego sądu.
w Dywanie w „Leśnej Izbie Pamięci”, miejscu upamiętniającym tragiczną śmierć majora Józefa Gierszewskiego, pierwszego dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.
Kolejnym miejscem, które uporządkowaliśmy był grób Bolesława Żywickiego, zamordowanego przez hitlerowców mieszkańca naszej gminy, również członka TOW „Gryf Pomorski”.
Zapaliliśmy znicz pamięci na symbolicznym grobie Franciszka Skwierawskiego, pseudonim „Lech”, członka oddziału partyzanckiego AK, który został zamordowany w czerwcu 1944 r. w okolicach leśniczówki Trawice, w miejscu obławy oddziału niemieckiego na znajdujący się tam bunkier leśny.
Oddaliśmy hołd pamięci Karolowi Senger, zamordowanemu przez hitlerowców mieszkańcowi Trzebunia, oraz uporządkowaliśmy zagubione w lesie groby anonimowych ofiar niemieckiego terroru.
Odwiedziliśmy także miejscowy cmentarz, pomnik poległych żołnierzy znajdujący się przy kościele w Dziemianach, oraz obelisk upamiętniający jeńców wojennych pomordowanych w dziemiańskiej filii obozu Stutthof.
Uporządkowaliśmy łącznie 12 „leśnych grobów” i miejsc pamięci, na których złożyliśmy wykonane przez młodzież ozdobne stroiki, oraz zapaliliśmy symboliczne znicze.
To już kolejna tego typu akcja wolontariatu i samorządu szkolnego, mająca na celu kultywowanie pamięci bohaterów, którzy oddali życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Przedsięwzięcie, które znalazło już swoje stałe miejsce w planie działań Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Szkolnego organizowane jest w ramach akcji „Szkoła pamięta”, której patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, oraz akcji edukacyjno – społecznej Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal znicz pamięci”.
O tych, którzy mają swój grób, tablicę z imieniem i nazwiskiem, ale również i o tych, którzy leżą w bezimiennych, masowych mogiłach, celowo oddalonych od skupisk ludzkich uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania – PAMIĘTAJĄ.
Każdego roku, od trzeciej niedzieli października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospolitej, którzy jako pierwsi zostali poddani eksterminacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę.
Chcąc pozbawić naród polski przywódców oraz możliwości tworzenia ruchu oporu, Niemcy metodycznie, głównie na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, jesienią 1939 r. zaczęli mordować przedstawicieli lokalnych warstw przywódczych.
Likwidowani byli także polscy urzędnicy, nauczycieli, księża, działacze polityczni i społeczni, przedstawiciele ziemiaństwa, związków i stowarzyszeń patriotycznych. Zginęli tylko dlatego, że w wolnej Polsce pełnili role przywódcze.
Część z nich rozstrzelano jako zakładników na głównych placach polskich miast i miasteczek. Innych wywożono z niemieckich więzień w „nieznanym kierunku” i rozstrzeliwano w sposób tajny nad dołami śmierci, głównie w lasach. Ich doczesnych szczątków nierzadko szukamy do dnia dzisiejszego.
Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi i Katowicach oraz lokalnych rozgłośni radiowych. Celem akcji jest upamiętnienie polskich obywateli II RP, zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej.