5B i 5C w Zielonej Szkole w Schodnie

Co jedzą bobry? Czym jest chrobotek? Dlaczego nietoperze śpią głową w dół? Czym różnią się od siebie owady? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczniowie klas 5B i 5C podczas trzydniowych warsztatów przyrodniczych w Zielonej Szkole w Schodnie, które odbyły w dniach 11-13 maja 2022 r.

Pobyt w Zielonej Szkole rozpoczęliśmy od zakwaterowania i przypomnienia regulaminu pobytu. Pierwsze zajęcia terenowe pt. „Szlakiem bobra europejskiego” przeprowadziła dla nas pani Grażyna Sadowska, która przybliżyła nam znaczenie i rolę bobrów w kształtowaniu środowiska. Razem z przyrodniczką wybraliśmy się do ostoi bobrów nad jeziorem Osty, gdzie mogliśmy zobaczyć ślady aktywności bobrów: zgryzy, żeremia i nory. Po drodze poznawaliśmy również inne ciekawostki ze świata roślin i zwierząt: zapukaliśmy do nory borsuka, obserwowaliśmy lejki w piasku stworzone przez larwy mrówkolwa czy uczyliśmy się rozróżniania gatunków drzew po ich korze.

Po południu wzięliśmy udział w grze terenowej pt. „Życie lasu wokół remizy” przygotowanej przez panią Anetę Liberę. Ciekawe zadania, zagadki oraz niezwykle interesujące tablice informacyjne przybliżyły nam bogactwo przyrody Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, a niemal 2-godzinna leśna wyprawa połączona była z rywalizacją drużyn.

Wieczorne zajęcia pt. „Już lubimy nietoperza – latającego zwierza” poprowadziła pani Agnieszka Przesmycka. Na początek edukatorka zabrała nas do pobliskiego lasu, aby sprawdzić obecność nietoperzy w budkach i opowiedzieć o faktach i mitach z nimi związanych. Następnie udaliśmy się do sali w Zielonej Szkole, by zobaczyć niezwykle ciekawe zdjęcia i filmy przedstawiające m.in. lot nietoperza w zwolnionym tempie, zdjęcia różnych gatunków czy australijski sierociniec dla malutkich nietoperzy. Zajęcia zakończyły się w terenie, gdzie za pomocą specjalnych detektorów mogliśmy wykrywać obecność latających nocą ssaków.

Kolejny dzień pobytu w Schodnie rozpoczęliśmy z panią Ariadną Jankowską-Romaniec zajęciami pt. „Owady najliczniejsze na świecie”. Z pęsetami i specjalnymi pojemnikami udaliśmy się do pobliskiego lasu oraz nad jezioro Schodno, by poszukać owadów, poznać ich środowisko oraz bogactwo gatunkowe. Towarzyszące obserwacjom liczne „okrzyki sukcesu” – jak nazwała je prowadząca zajęcia – świadczyły o dużym zaangażowaniu i zainteresowaniu uczniów.

Popołudnie spędziliśmy z panią Anetą Liberą na zajęciach pt. „Leki z łąkowej apteki”, podczas których poznaliśmy tradycyjne zastosowanie ziół w lecznictwie i kulinariach, a także uczyliśmy się ich rozpoznawania po wyglądzie, zapachu, a nawet smaku! Szczególnie ciekawym doświadczeniem było smakowanie wiosennych pędów roślin podczas zajęć terenowych na łąkach w okolicy Schodna.

Drugi dzień pobytu w Zielonej Szkole zakończył się ogniskiem integracyjnym z kiełbaskami.

Trzeciego dnia przed południem wzięliśmy udział w zajęciach ornitologicznych pt. „Ptasie radio” poprowadzonych przez pana Adama Michalaka. Z lornetkami w ręku udaliśmy się na spacer w okolice jeziora Schodno, by pod okiem przyrodnika podziwiać różne gatunki ptaków, nauczyć się ich rozpoznawania po upierzeniu, głosach czy gniazdach. W sumie zaobserwowaliśmy około 30 gatunków.

Czas wolny przepełniony był różnego typu aktywnościami oraz zabawami integracyjnymi na świeżym powietrzu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim edukatorom oraz pracownikom Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego za przeprowadzone dla nas zajęcia, a przede wszystkim pani Anecie Liberze za gościnność i miłe przyjęcie w Zielonej Szkole w Schodnie!

Opiekę nad uczniami pełniły: pani Ilona Warnke oraz pani Agnieszka Czaja.

Galeria zdjęć