78 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.” Marek Edelman

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.
W ramach obchodów rocznicy uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych obejrzeli film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Natomiast uczniowie klas starszych skorzystali z filmu „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, uczniowie własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję.

Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

Udział w akcji to nie tylko przypięcie żonkila, ale przede wszystkim pamięć o tamtych tragicznych dniach i walce o godną śmierć. To historia żywej pamięci.

Galeria zdjęć