„Pamiętamy”

W dniach 23 -28 października 2022 r.  członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Szkolnego wzięli udział w  akcji upamiętniającej poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy  i cywilów, których groby znajdują się  na terenie Gminy Dziemiany.

Uczniowie  mieli okazję zapoznać się z ciekawą historią każdego z odwiedzanych miejsc, by uczcić w ten szczególny sposób pamięć ofiar II wojny światowej,  oraz  poległych w obronie naszej niepodległości bohaterów.
W miejscowości Piechowice  oddaliśmy hołd  pamięci  kpt. Alojzemu  Bruskiemu,  pseudonim „Grab”, dowódcy największego w Borach Tucholskich oddziału Armii Krajowej, który został stracony w roku 1946 w więzieniu we Wronkach na mocy wyroku  stalinowskiego sądu.
Byliśmy również w zniszczonym przez  nawałnicę miejscu upamiętniającym tragiczną śmierć majora Józefa Gierszewskiego, pierwszego dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf  Pomorski”.
Kolejnym miejscem, które uporządkowaliśmy był grób Bolesława Żywickiego, zamordowanego przez hitlerowców mieszkańca naszej gminy, również członka TOW „Gryf Pomorski”.
Zapaliliśmy znicz pamięci na symbolicznym grobie Franciszka Skwierawskiego, pseudonim „Lech”, członka oddziału partyzanckiego AK, który został zamordowany w czerwcu 1944 r.              w okolicach leśniczówki Trawice, w miejscu obławy oddziału niemieckiego na znajdujący się tam bunkier leśny.
Oddaliśmy hołd pamięci Karolowi Senger, zamordowanemu przez hitlerowców mieszkańcowi Trzebunia, oraz uporządkowaliśmy zagubione w lesie groby anonimowych ofiar niemieckiego terroru.
Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz na grobie za Jeziorem Rzuno gdzie znajdują się szczątki zamordowanego w bestialski sposób żołnierza Wojska Polskiego. Jedyny grób na terenie naszej Gminy, gdzie spoczywa ciało.
Odwiedziliśmy także miejscowy cmentarz, pomnik poległych żołnierzy znajdujący się przy kościele w Dziemianach, oraz obelisk upamiętniający jeńców wojennych pomordowanych    w dziemiańskiej filii obozu Stutthof.
Uporządkowaliśmy łącznie 12 „leśnych grobów” i miejsc pamięci, na których złożyliśmy  wykonane przez młodzież ozdobne stroiki, oraz zapaliliśmy symboliczne znicze.
To już  kolejna tego typu akcja wolontariatu i samorządu szkolnego, mająca na celu kultywowanie pamięci bohaterów, którzy  oddali życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Przedsięwzięcie, które znalazło już swoje stałe miejsce w planie działań Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Szkolnego organizowane jest w ramach akcji „Szkoła pamięta”,  której patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, oraz akcji edukacyjno –społecznej Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal znicz pamięci”.

Galeria zdjęć