Świętujemy 101 rocznicę niepodległości

„Świętujemy Niepodległość”

Pod takim hasłem rozpoczęły się w naszej Gminie Dziemiany obchody 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie ZKiW w Dziemianach z radością włączyli się w celebrowanie uroczystości gminnych, wzięli udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. O godzinie 11:11 odśpiewali hymn narodowy. Cała Polska śpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” napisaną przez Józefa Wybickiego, który urodził się niedaleko Dziemian, w Będominie.

Potem nastąpiły wystąpienia władz gminy w osobie Wójta- Pana Leszka Pobłockiego oraz przewodniczącego Rady Gminy Pana Krystiana Sikory. Na zakończenie części oficjalnej, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Podobozu Sophienwalde – filii Obozu Stutthof. Zapalono znicze upamiętniające ofiary Sowieckie w Katyniu przy „Dębach pamięci”.

Kolejnym punktem świętowania była część artystyczna uroczystości. Pan Adam Szejba- dyrektor szkoły ZKiW w Dziemianach, powierzył grupie nauczycieli zadanie, uświetnienia najważniejszego dla Polaków święta.

Pani Natalia Kuklińska przygotowała swoich uczniów tych najmłodszych. Maluchy dostarczyły wiele wzruszeń tańcząc, śpiewając, wykonując układy taneczne z biało-czerwonymi wstążkami.

Pani Agnieszka Jenta akompaniowała młodym artystom, można powiedzieć, że „dziewczyna z gitarą” wprowadziła nas w świąteczny nastrój wraz z uczennicami śpiewającymi utwory: „Taki kraj”, „Polskie kwiaty” i „Jak długo w sercach naszych”. Śpiewające dziewczęta i klasy siódme przygotowane przez Panią Ewę Radomską i Zofię Wałdoch ujawniły wiele emocji i talent wokalny. Jeden z rodziców pan Tomasz Knopik ze swoim synem Kacprem, zagrali na saksofonie i trąbce. Był to wspaniały popis oklaskiwany przez publiczność.

Uczniowie przygotowani przez Panią Izabelę Dzieszko to Olaf Orlikowski, który przypomniał fragment utworu pt. ”Marcin Kozera” M. Dąbrowskiej i zaśpiewał piosenkę Muńka Staszczyka pt. ”Pola” z metaforycznym tekstem chwytającym za serce. Uczennice klasy szóstej Julita, Pola, Kornelia i Natalia przypomniały piękną poezję Wisławy Szymborskiej w wierszu pt. „Gawęda o miłości do Ziemi Ojczystej”.

Olaf, Dominik i Nikodem wcielili się w rolę Lecha, Czecha i Rusa.

Pani Agnieszka Finster zajęła się finałową częścią programu artystycznego, rozdając przybyłym gościom słoiczki z miodem, ozdobione biało czerwonymi kokardkami. Miód dostarczono nam z pasieki z Pszczółek przez Panią Kalinę, byłą uczennicę naszej szkoły. Pani Agnieszka przygotowała także wystawę fotograficzną o miejscach pamięci, grobach tych, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie wojny.

Wspaniałą dekorację przygotowała Pani Natalia Słomińska. Biały orzeł z rozpostartymi skrzydłami, trzymający biało czerwoną flagę stanowił tło do całości występów artystycznych.

Dzieci wywiązały się doskonale ze swoich ról, to dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej radość na przemian ze wzruszeniem ogarniały publiczność. Na pewno warto organizować uroczystości patriotyczne o Polsce, o naszej historii, o naszej wolności, o nas.

Organizatorzy

 

Galeria zdjęć

 

Foto: Natalia Słomińska