100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI – AKADEMIA SZKOLNA

„Dzisiaj wielka jest rocznica – jedenasty listopada” – słowa wiersza Ludwika Wiszniewskiego usłyszeć można było w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach już 9 listopada br. Tego dnia bowiem szkoły rozpoczęły świętowanie szczególnej dla Polaków 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Z tej właśnie okazji w ZKiW odbyła się uroczysta akademia. Jej otwarciu towarzyszyło odśpiewanie hymnu państwowego. Po nim uczniowie przygotowani przez Jadwigę Szyszkę, Agnieszkę Ostrowską oraz Przemysława Kozłowskiego zaprezentowali program artystyczny, wykonując wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Występ przypomnieć miał, jak cenną wartością jest niepodległość i jak wysoką cenę ponieśli walczący niegdyś o wolność żołnierze. Wartę przy godle państwowym pełnili członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Symbolem patriotyzmu wśród uczniów i nauczycieli były koszulki patriotyczne, przypięte na piersiach kotyliony oraz trzymane w rękach biało-czerwone flagi.

Społeczność szkolna włączyła się również w projekt pt. „Rekord dla Niepodległej”. Wszystkie klasy o godz. 11.11 wyraziły swoją radość z możliwości dorastania w wolnym kraju, śpiewając cztery zwrotki hymnu państwowego.

Warto dodać, że z okazji Święta Niepodległości w szkole odbyły się także konkursy plastyczne. Uczniowie kl. 0 -I wzięli udział w konkursie pt. „Orzeł biały- nasza duma”, klasy II-III uczestniczyły w konkursie „Legendy polskie zaklęte w znaczku pocztowym”. Natomiast klasy IV-VI prezentowały w swoich pracach hasło „Wolność kocham i rozumiem”. Z kolei uczniowie klas VII, VIII, III gim. odpowiedzieli na pytanie „Patriotyzm na co dzień – co dla mnie oznacza być patriotą?”

Po zakończeniu szkolnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości społeczność ZKiW w Dziemianach wzięła udział w obchodach gminnych. Pierwszym miejscem uroczystości gminnych był plac przed Urzędem Gminy w Dziemianach. Wójt Leszek Pobłocki w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, na współczesny patriotyzm wyrażony w uczciwej pracy i trosce o dobro rodziny.

Delegacje władz gminy, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, nauczycieli i uczniów poszczególnych szkół złożyły wieńce pod pomnikiem Sophienwalde. Uczniowie oddali hołd bohaterom września 1939 roku, ofiarom zbrodni katyńskiej, składając kwiaty i zapalając znicze.

Szkolna społeczność wraz z dziemiańskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego złożyła również wiązankę w kościele pod tablicą upamiętniającą kapitana Alojzego Bruskiego – „Graba”, żołnierza Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych na Pomorzu.

Piątkowe uroczystości gminne zakończyły się w Ośrodku Kultury, gdzie wszyscy goście obejrzeć mogli niezwykły spektakl teatralny o tematyce patriotycznej przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. St. Sosabowskiego w Kaliszu.

Trwając w listopadowej zadumie, pamiętamy, że „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej” – kard. Stefan Wyszyński.

GALERIA

Galeria zdjęć

GALERIA 2

Galeria zdjęć