„Gmina Dziemiany solidarna z Ukrainą”

„Gmina Dziemiany solidarna z Ukrainą”- pod takim hasłem 6 maja br. w Ośrodku Kultury odbyło się wyjątkowe spotkanie dla osób z Ukrainy przebywających w naszym regionie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez społeczność Gminy Dziemiany: Pana Leszka Pobłockiego – Wójta Gminy Dziemiany, dyrektorów szkół, nauczycieli i Ośrodek Kultury w Dziemianach. Zaproszonymi gośćmi były osoby uciekające przed okrucieństwem wojny wraz z tymi, którzy przyjęli ich do swoich domów.

Uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci naszej szkoły wykazali ogromne zaangażowanie w przygotowaniach całego wydarzenia. Na tle dekoracji symbolizującej solidarność naszego kraju z Ukrainą usłyszeć można było poruszające wiersze, obejrzeć prezentację ukazującą walory naszego regiony, a także wsłuchać się w przepiękne utwory wykonane w języku polskim oraz w języku ojczystym naszych wschodnich sąsiadów. Wiele osób dołączyło do grupy przygotowującej to wyjątkowe spotkanie, a byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu i Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dziemianach. Nad organizacją i programem artystycznym czuwali nauczyciele: p. Mariusz Falkowski, p. Agnieszka Jenta, p. Izabela Dzieszko, p. Magdalena Leliwa-Piechowska, p. Anna Orlikowska, p. Joanna Szyc-Wisińska, p. Przemysław Kukliński, p. Monika Daniels-Lipińska i p. Justyna Teca. Dołączyła także Pani Halina Bruska, która zadziwiła wszystkich znajomością języka ukraińskiego. Dzięki niej nasi goście mogli zrozumieć wszystko co chcieliśmy im przekazać przez poezję, taniec i muzykę. Chęć udziału w przedsięwzięciu wyrazili także absolwenci naszej szkoły: Wiktoria Kryzel oraz Olaf Orlikowski, którzy zaprezentowali utwory muzyczne o treści wolnościowej.

Programowi artystycznemu jak i całemu spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje, w których przeplatały się smutek, wzruszenie oraz podziw dla wszystkich wykonawców. Na pamiątkę spotkania goście otrzymali wykonane przez uczniów niebiesko-żółte róże oraz ufundowane przez darczyńców, którzy kierowali się odruchem serca i solidarnością z Ukrainą symboliczne słoiczki z miodem. Wśród podarków znalazły się także bony ufundowane przez zaprzyjaźnioną gminę Lohra.

Cała społeczność szkolna jest dumna, że mogła chociaż w niewielkim stopniu wesprzeć przyjaciół z Ukrainy w tych trudnych chwilach. Na zakończenie zaśpiewaliśmy piosenkę dodającą nadzieję i otuchę, że… „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.

Galeria zdjęć