Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Język smuci się, choruje, — gdy ludzie źle nim mówią.
Janusz Korczak

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Jest to data upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu z 1952 roku. Podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło pięciu studentów. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego po raz kolejny stały się okazją, by zwrócić uwagę na podnoszenie naszej świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za język ojczysty.

Na szkolnych korytarzach zaprezentowane zostały w formie gazetek i plakatów ciekawostki związane z językiem polskim. Uczniowie mieli świetną okazję, by rozwijać słownictwo, ćwiczyć ortografię oraz szeroko rozumianą poprawnością językową, rozwiązując przygotowane dla nich zadania. Każdy, kto poradził sobie z udzieleniem poprawnej odpowiedzi na pytania, został nagrodzony.

Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona gazetka informująca o historii języka oraz znaczeniu tego szczególnego dnia dla narodu ukraińskiego.

Dziękujemy za zainteresowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych szkolnych inicjatywach.

Zespół nauczycieli polonistów

Galeria zdjęć