Międzynarodowy Dzień Kropki w przedszkolu w Dziemianach

15 września nasze przedszkole zamieniło się w kropkową krainę, a to wszystko za sprawą obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Wszystko zaczęło się od Petera H. Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot”  i poświęcił ją swojemu nauczycielowi matematyki- panu Matsonowi.

Książka opowiada historię Vashti- małej nieśmiałej dziewczynki, która nie wierzy w swoje możliwości. Kiedy Vashti na lekcji plastyki nie ma pomysłu na wyrażenie siebie za pomocą znaczka, nauczycielka cierpliwie czeka i mówi do dziecka „Postaw znaczek a zobaczysz dokąd Cię przeniesie”. Dziewczynka stawia kropkę na środku kartki, którą nauczycielka jest zachwycona i prosi o podpisanie dzieła. Następnego dnia Vashti widzi swoją pracę oprawioną w ramkę i powieszoną nad biurkiem tak, aby wszyscy ją widzieli. Jest szczęśliwa, ze jej praca została doceniona, więc postanawia udowodnić, iż potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki. W taki sposób powstają nowe, kolorowe prace składające się z dziesiątek mniejszych bądź większych kropek. Jej obrazy umieszczone na szkolnej wystawie mogą podziwiać inni, między innymi smutny chłopiec, który mówi Vashti, że ona tak pięknie maluje, natomiast on nie potrafi. Dziewczynka zachęca go, aby coś narysował i zachwyca się jego pracą, tak samo, jak zrobiła to jej nauczycielka. To niesamowita opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, ale także odkryła w sobie talent i odwagę.

Autor książki tak wypowiadał się o swoim nauczycielu, który go zainspirował: „Zrobił jedną z najpotężniejszych rzeczy, jakie może zrobić wychowawca lub opiekun- zauważył mnie, poświęcił mi czas, aby zobaczyć kim jestem, co mnie zainteresowało (…)”

Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Kropki jest to, aby nauczyciele mieli indywidualne podejście do każdego ucznia, żeby dostrzegali ich potencjał i talent i wspierali ich w rozwoju. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia nasze przedszkolaki także odkrywały swoje talenty podczas wykonywania licznych prac plastycznych, które przystroiły nasze sale. Okrywały także ukryte kropki w otaczających je przedmiotach, brały udział w grach i zabawach w których kropki były motywem przewodnim. Zwieńczeniem dnia było wykonanie pamiątkowych zdjęć w kropkowych fotobudkach.

Tego dnia dzieci odkryły, że każde z nich posiada niezwykłe umiejętności, a drogą do ich odkrywania stało się postawienie tej pierwszej kropki, która jest początkiem tworzenia każdego wspaniałego dzieła.

Tekst opracowała Katarzyna Słowik

Galeria zdjęć