Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza  to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z 17 grudnia 1985 roku i od tej pory obchodzone corocznie 5 grudnia.

Celem jego obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie, docenienie ich wrażliwości na potrzeby innych, trudu i zaangażowania w niesienie dobrowolnej, bezinteresownej i wynikającej z potrzeby serca pomocy.

O wolontariacie we współczesnym rozumieniu zaczęto w Polsce mówić od początku lat 90- tych ubiegłego wieku. Powstało wtedy w Warszawie pierwsze w Polsce Centrum Wolontariatu, gdzie została sformułowana definicja „współczesnego” wolontariatu w następującym brzmieniu: Wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie. Ta pierwsza definicja z biegiem lat nic nie straciła na swojej wartości i nadal jest aktualna.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to również okazja do podziękowań i życzeń. Korzystając z niej składamy młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocna dłoń” serdeczne podziękowania za zaangażowanie w dotychczasowe akcje i działania. Z okazji naszego wspólnego święta życzymy wszystkim wolontariuszom dużo satysfakcji i radości z bezinteresownego pomagania, oraz zapału do podejmowania kolejnych wyzwań.

Wszystkich zainteresowanych pogłębionymi informacjami na temat wolontariatu zachęcamy do odwiedzenia strony www.wolontariat.org.pl

Nauczyciele – opiekunowie SKW „Pomocna dłoń”.