Pamiętamy o grobach pomordowanych w czasie II wojny światowej na terenie Gminy Dziemiany

Galeria zdjęć

W dniach 23 -25 października 2018 członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu  wzięli udział w  akcji upamiętniającej poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy  i cywilów, których groby znajdują się  na terenie Gminy Dziemiany.

Odwiedziliśmy łącznie 12 „leśnych grobów” i miejsc pamięci, które uporządkowaliśmy, złożyliśmy na nich własnoręcznie wykonane ozdobne stroiki, oraz zapaliliśmy symboliczne znicze.

Wolontariusze  mieli okazję zapoznać się z ciekawą historią każdego z odwiedzanych miejsc pamięci, by uczcić w ten szczególny sposób 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W miejscowości Piechowice – przy nowo powstałym obelisku – oddaliśmy hołd pamięci     kpt. Alojzego Bruskiego, pseudonim „Grab”, dowódcy największego w Borach Tucholskich oddziału Armii Krajowej, który został stracony w roku 1946 w więzieniu we Wronkach wyrokiem  stalinowskiego sądu.

W miejscu obławy oddziału niemieckiego na bunkier leśny, znajdujący się w okolicach leśniczówki Trawice, zapaliliśmy znicz na symbolicznym grobie Franciszka Skwierawskiego, pseudonim „Lech”, członka oddziału partyzanckiego AK, który został tam zamordowany w czerwcu 1944 r.

Byliśmy również w zniszczonym przez ubiegłoroczną nawałnicę miejscu upamiętniającym tragiczną śmierć majora Józefa Gierszewskiego, pierwszego dowódcy TOW „Gryf Pomorski”.

Odwiedziliśmy także miejscowy cmentarz, pomnik poległych żołnierzy znajdujący się przy kościele w Dziemianach, oraz obelisk upamiętniający jeńców wojennych pomordowanych    w dziemiańskiej filii obozu Stutthof.

To już trzecia tego typu akcja wolontariatu szkolnego, mająca za celu kultywowanie pamięci bohaterów, którzy  oddali życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

Uczniowie biorący udział w tegorocznej akcji:

Oliwia Tryba, Martyna Machola, Miłosz Szefler (3A), Iwona Litke, Ewelina Johansson, Nikola Wirkus, Hubert Krych, Kacper Modrzejewski, Mateusz Kuśmierek (3B).

Opiekunami młodzieży były panie Karolina Skwierawska-Bruska i Maria Pobłocka, oraz pan Bartłomiej Pobłocki.