SPEKTAKL TEATRALNY „ W KRAINIE LAWENDOWEGO RYCERZA”

Dnia 4 kwietnia 2019 r. uczniowie kl. I – III  mieli okazję obejrzeć w Sali im. L. Szopińskiego w Kościerzynie spektakl teatralny pt. „W KRAINIE LAWENDOWEGO RYCERZA”  w wykonaniu aktorów Teatru Artenes z Wrocławia.
Bohaterem spektaklu był mały Kuba, który bardzo lubił książki.  Miał  troskliwych, ale zabieganych rodziców, w związku z czym mama coraz rzadziej czytała mu książki.  Próbuje zatem czytać sam i pewnego razu zasypia nad książką. Przenosi się w baśniowy świat Księgolandii, będącej krainą Lawendowego Rycerza, tajemniczego wojownika, który toczy nieustanne boje z żarłocznymi molami niszczącymi książki. Poznawszy bliżej mieszkańców Księgolandii, chłopiec zaczyna rozumieć, że są to z natury postacie sympatyczne, wojujące ze sobą od zawsze, bo „tak już jest”. Próbuje więc ich pogodzić, co udaje mu się po serii zaskakujących przygód. W finale przekonuje nawet wszystkich do wspólnego czytania fascynujących opowieści. Poprzez baśniowe przygody i pogodną wymowę spektakl promuje czytanie książek wśród najmłodszych. Podczas spektaklu dzieci miały możliwość powtarzania liter alfabetu oraz poznania bohaterów wielu bajek dla dzieci. Uczniowie wyszli ze spektaklu przekonani, że warto czytać książki i dbać o nie.
Po spektaklu uczniowie  klas pierwszych udali się do Państwowej Straży Pożarnej. Zwiedziły budynek straży, oglądali różne wozy strażackie oraz ich wyposażenie. Zapoznali się również z ubiorem strażaka. W formie pogadanki uczniowie zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Utrwalili sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112.

Uczniowie klas trzecich i IVb wybrali się na wycieczkę do Szymbarku do Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Zobaczyli: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka, Dom Kaszuba z Kanady, Dom Powstańca Polskiego z Turcji, Pociąg „Donikąd”, Kościółek Św. Rafała, Największy Fortepian Świata – wpisany w Księgę Rekordów Guinnessa. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o niedźwiadku Wojtku. Wiele emocji wzbudziło zwiedzanie rekonstrukcji bunkra wojennego, gdzie efekty dźwiękowe przeniosły wszystkich w czasy wojny. Największą atrakcją okazał się „Dom do Góry Nogami” oraz plac zabaw. Był też czas na zakup pamiątek. Wycieczka przebiegała w sympatycznej atmosferze. Wspomnienia i pozytywne emocje pozostaną zapewne w pamięci jej uczestników.

Opiekę nad dziećmi  sprawowały panie: C. Brzezińska-Słomińska, D. Jedynak, W. Laska, M. Lubecka, S. Męczykowska, E. Nakielska, J. Rolbiecka, H. Strojk, E. Szejba, W. Szmaglik, I. Zabrocka.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć