Sprawozdanie końcowe z realizacji innowacji pedagogicznej „Zdrowe życie i pierwsza pomoc”
- 26 czerwca 2026, 06:02
W roku szkolnym 2025/2026, w klasie III C zrealizowana została innowacja pedagogiczna pod tytułem „Zdrowe życie i pierwsza pomoc”, której głównym celem było kształtowanie u uczniów postaw prozdrowotnych oraz rozwijanie podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
W ramach działań innowacyjnych uczniowie zdobywali wiedze na temat zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, higieny osobistej oraz znaczenia aktywności fizycznej. Szczególny nacisk położono na kształtowanie codziennych nawyków sprzyjających zdrowiu oraz świadomość wpływu stylu życia na samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Drugim ważnym obszarem innowacji była nauka podstaw udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie zapoznali się z zasadami reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, poznali numery alarmowe oraz ćwiczyli proste czynności ratunkowe dostosowane do ich wieku, takie jak prawidłowe wzywanie pomocy, opatrywanie drobnych urazów czy zachowanie się w sytuacjach nagłych.
Zajęcia prowadzone w ramach innowacji miały formę praktyczną, warsztatową i dostosowaną do możliwości uczniów klasy III szkoły podstawowej. Wykorzystano różnorodne metody pracy, które sprzyjały aktywności i zaangażowaniu uczniów, m.in. pokaz, ćwiczenia praktyczne, rozmowę kierowana oraz prace w grupach.
Realizacja innowacji przyczyniła się do wzrostu świadomości uczniów w zakresie zdrowego stylu życia oraz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, wykazywali zainteresowanie tematyką oraz aktywnie angażowali się w wykonywane zadania.
Podsumowując, innowacja „Zdrowe życie i pierwsza pomoc”, została zrealizowana zgodnie z założeniami i przyniosła oczekiwane efekty dydaktyczno – wychowawcze.
Opracowała: Anna Kachniarz















