Szkoła Promująca Zdrowie

 

Zawody Nordic Walking

W dniu 9 maja, w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbyła się impreza upamiętniająca stulecie odzyskania niepodległości „100 km nordic walking na 100-lecie niepodległości”, w której udział wzięło ponad 500 osób, w tym osiemnastoosobowa drużyna z naszej szkoły. Poszczególne drużyny miały za zadanie pokonać dystans 100 kilometrów, nam udało się pokonać aż 196km.

Zawody poprzedziła konferencja prasowa, w której wziął udział rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking Olgierd Bojke, poseł na Sejm RP Grzegorz Raczak oraz pomorski kurator oświaty dr Monika Kończyk, a także członkowie Francuskiej Federacji Nordic Walking. Uczniowie naszej szkoły również udzielali wywiadów i propagowali zdrowy styl życia w ramach akcji Szkoła Promująca Zdrowie.

W zawodach zorganizowanych przez Polską Federację Nordic Walking wystartowali studenci AWFiS, pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz administracyjni, drużyna Francuskiej Federacji Nordic Walkinga także uczniowie szkół podstawowych z ich nauczycielami. Drużyna z ZKiW w Dziemianach zajęła drugie miejsce w składzie:  Knitter Agata, Wysocki Marcin, Ślewińska Edyta, Jenta Martyna, Wałdoch Weronika, Kachniarz Oliwia, Szalewska Oliwia, Kuśmierek Mateusz, Knitter Michał, Gostomski Konrad, Grudnowska Wiktoria, Dargas Marta, Jereczek Sandra, Laska Monika, Banasiak Dominika, Grudnowski Norbert oraz Karolina Skwierawska-Bruska.

Nordic walking to sport, który może być uprawiany przez każdego, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej i zdrowia. Skutecznie zapobiega chorobom, ale też pomaga w ich leczeniu.
Polska Federacja Nordic Walking, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku, zainicjowała akcję „Nordic Walking na Receptę”, której celem jest propagowanie ruchu i zdrowego trybu życia. Ambasadorami Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku są Justyna Kowalczyk, pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich i czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli, a także znani polscy aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski. Zajęcia umożliwiają rozpoczęcie przygody z nordic walking pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Raz w tygodniu, od maja do listopada, w ponad 100 miejscowościach w Polsce będzie można się nauczyć prawidłowej techniki nordic walking. W Dziemianach zajęcia odbywają się we wtorki od 17:00 do 18:30 przy chacie kaszubskiej – zapraszamy do cyklicznego udziału.