Szlachetna paczka 2018

Uczniowie i opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Dziemianach dołączyli po raz  kolejny do Drużyny Szlachetnej Paczki.

Wspólnie  wybraliśmy z bazy danych Powiatu Kościerskiego potrzebującą pomocy rodzinę,   dla której organizujemy pomoc materialną i zbieramy świąteczne upominki, by  stworzyć jej szansę na godne przeżycie Świąt Bożego Narodzenia.

Dziękujemy darczyńcom, którzy systematycznie wspierają nasze akcje, prosząc jednocześnie o dołączenie się do skompletowania  tegorocznej Szlachetnej Paczki.

Liczymy na Waszą wrażliwość i  z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

Poniżej szczegóły dotyczące „naszej” rodziny:

Rodzina o kodzie POM-1231-585593

Opis rodziny:

Pan Piotr (47 l.) mieszka razem z bratem – panem Sławomirem (44 l.) w małym, dwupokojowym mieszkaniu. W przeszłości obaj panowie podejmowali pracę (pan Piotr jako pilarz przy wyrębie lasu, a pan Sławomir jako mechanik urządzeń rolniczych, a potem jako pracownik budowlany). Sytuacja zmieniła się, gdy pan Piotr zachorował na zaburzenia neurologiczne, co uniemożliwiło mu podjęcie pracy, a na panu Sławomirze wymusiło konieczność opieki nad bratem. Obecnie aby zarobić na opłaty oraz zakup najpotrzebniejszych rzeczy, pan Sławomir najmuje się do drobnych prac w gospodarstwie rolnym, a także do prac sezonowych. Na przychód rodziny składa się świadczenie socjalne przyznane panu Piotrowi w wysokości 700 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania, dochód na jedną osobę wynosi 71 zł. Obecnie panowie znajdują się pod opieką pracowniczki GOPS-u, która wspiera rodzinę w zaspokojeniu podstawowych potrzeb (m.in. paczki żywnościowe w ramach Banku Żywności), pomaga załatwiać formalności związane z niepełnosprawnością pana Piotra (świadczenie będzie wypłacane od listopada 2018 r.), a także opieką nad nim. Pięknem tej rodziny jest więź łącząca braci, chęć poprawy swojej sytuacji, a także determinacja w dążeniu do polepszeniu swojego życia. Rodzina potrafi przyznać się do trudnej sytuacji i faktu, że potrzebuje pomocy. Sytuacja na pewno ulegnie polepszeniu, kiedy pan Piotr otrzyma status opiekuna nad bratem oraz zostanie im przyznany zasiłek pielęgnacyjny. Obecnie najważniejszą potrzebą jest węgiel, obuwie i żywność, ponieważ środki którymi rodzina dysponuje, nie pozwalają na ich zakup.

Potrzeby rodziny:

Węgiel -brak środków na zakup wystarczającej ilości węgla

Żywność – pozwoli odciążyć skromny budżet

Obuwie -na ten moment brakuje środków na zakup obuwia

Żywność trwała:

-herbata, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, warzywa w puszkach, masło (margaryna).

Środki czystości:

-proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyn do płukania, płyny czyszczące, szampon, przybory do golenia.

Odzież:

Piotr  -rodzaj odzieży: zimowa kurtka rozmiar L -175 cm wzrostu, przejściowe spodnie rozmiar L sylwetka szczupła 85 cm w pasie.

Sławomir – rodzaj odzieży: zimowa kurtka rozmiar L -175 cm wzrostu, przejściowe spodnie rozmiar L sylwetka szczupła 82 cm w pasie.

Obuwie:

Piotr – rodzaj obuwia: kozaki rozmiar 43, przejściowe adidasy rozmiar 43.

Sławomir – rodzaj obuwia: zimowe trapery rozmiar 44, przejściowe adidasy rozmiar 44.

Wyposażenie mieszkania:

Kołdra, ręczniki, pościel (poszwy, prześcieradła), garnki (jedyny garnek jest już zniszczony), patelnia (obecnie rodzina nie posiada).

Specjalne upominki:

Pan Sławomir-sprzęt wędkarski, pan Piotr-radio.

Inne potrzeby:

Węgiel, który stanowi duży wydatek a pozwoli rodzinie skuteczniej ogrzać mieszkanie.

Farba emulsyjna (20 litrów) oraz gładź szpachlowa -to pozwoli panu Sławomirowi wyremontować kuchnię.

Zbiórka odbywa się na terenie szkoły podstawowej oraz w wybranych sklepach w Dziemianach do 6 grudnia.