WYCIECZKA DO TORUNIA

27 maja uczniowie klas IIIA, IIIB, VA, VC oraz VIIA i VIIB uczestniczyli w 15 – godzinnej wycieczce do Torunia.  Wizytę w mieście rozpoczęli od interaktywnego pokazu legend toruńskich w Domu Legend Toruńskich. Następnie udali się z przewodnikiem na spacer po mieście poznając najpiękniejsze zabytki Starówki. Wiele wrażeń dostarczyło uczniom wejście do schronu przeciwlotniczego Bunkra – Wisła, gdzie czekało na nich kilka efektów specjalnych.

Następnym punktem programu był pobyt w największym ośrodku astronomii obserwacyjnej w Polsce – Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach pod Toruniem. Tam uczniowie odbyli tajemniczą podróż po obserwatorium. Przewodnik demonstrował warsztat pracy astronoma, wprowadzał w zagadnienia budowy Wszechświata oraz przybliżał najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii. Pod okiem specjalisty uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Mój pierwszy teleskop”, w czasie których poznawali podstawy fizyki z zakresu optyki.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzenie z przewodnikiem fortu artyleryjskiego Fortu IV Twierdzy Toruń. Zajęcia urozmaicone były  elementami musztry. Wiele wrażeń dostarczyły zajęcia samodzielnego wypieku piernika według tradycyjnej receptury. Uczniowie  poznali również podstawowe składniki i przyprawy używane do produkcji ciasta piernikowego. Po zakończeniu warsztatów otrzymali Certyfikaty Kuchcika Piernikowego.

Uczniowie, w tym dniu, brali udział w niezwykłej  lekcji  historii, fizyki, astronomii oraz poznali tajniki sztuki kulinarnej i kultury regionu, w którym urodził się Mikołaj Kopernik.

Zmęczeni, ale uśmiechnięci i zadowoleni  powrócili do Dziemian. Szkoda tylko, że tak mało czasu było na zakup pamiątek i upominków.

Opiekę w czasie wycieczki sprawowały panie: Dagmara Jedynak, Jolanta Rolbiecka, Ewa Szejba i Katarzyna Borzyszkowska.

Galeria zdjęć