Wycieczka klas trzecich do Torunia

7 czerwca uczniowie klas trzecich naszej szkoły byli na wycieczce w Toruniu, mieście słynącym z bogactwa zabytków, uniwersytetu i pierników.

Po przyjeździe do Torunia wraz z panią przewodnik, Anią odwiedziliśmy położoną nad brzegiem Wisły Starówkę, z jedną z najpiękniejszych i największych budowli w Europie  Ratuszem Staromiejskim. Krzywą Wieżę, gotyckie spichlerze oraz Bazylikę Katedralną, gdzie został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Dowiedzieliśmy się, że Toruń to miasto, które od 1997 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Podczas spaceru poznaliśmy legendy związane z toruńską krzywą wieżą, żabami i blaszanym kotem na dachu. Mogliśmy pogłaskać znanego w Toruniu Filusia – pieska, który trzyma w pyszczku melonik, należący do jego pana Filutka oraz pilnuje jego parasolki. Była też figura osiołka, który nawiązuje do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i większe przewinienia.

Po ciekawym spacerze mieliśmy czas na zakup pamiątek, a wybór wcale nie był łatwy. Potem czekała nas wizyta w Planetarium Toruń, gdzie obejrzeliśmy niezapomniany seans astronomiczny w sali pod kopułą.

Z planetarium udaliśmy się z wizytą do piekarni, gdzie mieliśmy możliwość wziąć aktywny udział w warsztatach tradycyjnego wypieku pierników. Było to  bardzo ciekawe doświadczenie.

Na zakończenie wizyty w Toruniu zakupiliśmy pyszne pierniki i już głodni  poszliśmy na pyszny obiad. Pełni wrażeń i syci wyruszyliśmy w drogę powrotną do Dziemian.

To był ciekawy dzień, pełen wrażeń.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Kanthak, Natalia Kuklińska, Natalia Słomińska i Hanna Strojk.

Galeria zdjęć