Wycieczka rowerowa klasy IIIA i IIIB gimnazjum

10-go października 2018 r. uczniowie klas IIIA i IIIB oddziałów gimnazjalnych udali się wraz z opiekunami na wycieczkę rowerową, której głównym celem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez odwiedzenie grobów poległych na terenie naszej gminy żołnierzy-członków tajnej organizacji wojskowej „Gryf Pomorski”.

Trasa naszej wycieczki wiodła poprzez Trawice, gdzie zapaliliśmy znicz na symbolicznym grobie Franciszka Skwierawskiego, pseudonim „Lech”, członka oddziału partyzanckiego AK, który został zamordowany w czerwcu 1944 r. w obławie oddziału niemieckiego na bunkier leśny znajdujący się w okolicach leśniczówki Trawice.

Następnie udaliśmy się w okolice miejscowości Dywan, gdzie na trasie wiodącej przez tereny spustoszone przez ubiegłoroczną nawałnicę musieliśmy pokonać wiele naturalnych przeszkód. Z trudem odnaleźliśmy miejsce upamiętniające tragiczną śmierć majora Józefa Gierszewskiego, pierwszego dowódcy TOW „Gryf Pomorski”, które na skutek ubiegłorocznej klęski żywiołowej zostało zniszczone podobnie jak las, który praktycznie przestał w tym miejscu istnieć. Obok pamiątkowej tablicy postawiliśmy znicze, których nie odważyliśmy się jednak zapalić z powodu niebezpiecznej, grożącej pożarami suszy. Postanowiliśmy, że wrócimy tam ponownie przed zbliżającym się Świętem Zmarłych ze stroikami, które zrobimy w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu.

Następnym przystankiem na naszej trasie był grób pana Bolesława Żywickiego, zamordowanego przez hitlerowców mieszkańca naszej gminy, również członka Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Dziemianach wspólnym posiłkiem przy ognisku.

Opiekunami młodzieży były panie Anna Żywicka i Aneta Słomińska, oraz wychowawcy klas trzecich – pani Maria Pobłocka i pan Przemysław Kozłowski.

Galeria zdjęć