XX DIECEZJALNY KONKURS POEZJI MARYJNEJ

Dnia 11 maja 2019 r. w parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie odbył się wyjątkowy, bo jubileuszowy XX Diecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej. Biorą w nim udział autorzy wierszy oraz recytatorzy. Celem konkursu było: wychowanie w postawie wdzięczności Maryi, kształtowanie zamiłowania do obcowania z językiem poetyckim, pobudzanie aktywności społecznej- reprezentowanie szkoły i parafii. Uczniów do konkursu przygotowywali katecheci: Kinga Błaszkowska, Dagmara Jedynak, ks. Marcin Szopiński i Jadwiga Szyszka.

Uczennice naszej szkoły godnie nas reprezentowały. W kategorii gimnazjum i klas VII-VIII Wiktoria Kryzel za recytację wiersza autorstwa Wiktorii Kozikowskiej „Spod ciemnego oka” otrzymała wyróżnienie. Natomiast Sandra Błaszkowska zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I-III za recytację wiersza absolwenta ZKiW w Dziemianach Szymona Kryzla pt. „Różaniec”. Reprezentantka naszego przedszkola Alinka Jereczek zaprezentowała uroczym wykonaniem wiersz Zofii Ewy Szczęsnej pt.”Różańcowej Pani” i otrzymała nagrodę specjalną od pani Marii Mach, głównego organizatora konkursu. Uczennica Natalia Borowicz także przypomniała piękny wiersz Szymona i została nagrodzona dyplomem oraz książkami.

Warto dodać, iż konkurs ten ma długą i bogatą historię. Nasi uczniowie uczestniczyli w nim po raz czternasty. W tym roku została wydana antologia wierszy Laureatów Konkursu Poezji Maryjnej 2014-2018 pt. „Pomorska Pani”. To czwarta książka, która jest świadectwem kultu Matki Bożej i pamiątką literackiego wizerunku Maryi w oczach poetów z Pomorza.

Uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Galeria zdjęć